بلاگ

کتابخانه | خرید آنلاین و حضوری انواع کتابخانه

یکی از بخش‌های جذاب دکوراسیون داخلی که اغلب افراد و به ویژه افراد کتاب‌خوان نسبت به طراحی آن حساسیت ویژه دارند، کتابخانه است. خرید کتابخانه چه به عنوان بخشی از دکور سالن و چه به عنوان بخشی از اتاق خواب، می‌تواند چالش‌های خاص خود را داشته باشد. همچنین اگر برای یک فضای اداری بخواهید کتابخانه خرید کنید، طبیعتاً نکاتی متمایز وجود خواهند داشت که در نظر داشتن‌شان الزامی است. به همین خاطر در این مطلب قصد داریم تمام موارد مهم هنگام خرید آنلاین کتابخانه را با شما به اشتراک بگذاریم تا بتوانید بدون نیاز به حضور در فروشگاه‌ها، آنچه بهترین انتخاب برای شماست، بیابید.

هنگام خرید کتابخانه به چه نکاتی باید توجه کرد؟

 

کتابخانه را هم می‌توان به عنوان بخشی مهم و کاربردی از فضای داخلی خانه در نظر گرفت و هم می‌توان به آن از منظر زیبایی شناسی نگاه کرد. کتابخانه می‌تواند یک استند ساده، یک شلف معلق یا یک کمد کامل باشد. بسته به نیاز شما ابعاد، رنگ، جنس بدنه و... همگی قابل تغییر هستند و پیش از هر چیز مهم است بدانید که کتابخانه خود را برای چه مقدار کتاب و البته چه فضایی از خانه نیاز دارید. کتابخانه شما بخشی مهم از دکوراسیون داخلی است که می‌تواند علاوه بر نگهداری از کتاب‌های شما، زیبایی بسیاری هم به فضای داخلی ساختمان اعطا کند.

امروزه از کتابخانه‌ها تنها برای نگهداری کتاب استفاده نمی‌شود و ممکن است انواع حجم‌های دکوراتیو و مجسمه‌ها نیز مهمان قفسه‌های آن باشند. به همین خاطر می‌توان کتابخانه را زینت بخش خانه نیز قلمداد کرد و هنگام خرید یا سفارش آن، به جنبه‌های زیبایی شناختی نیز توجه داشت. البته رسیدن به زیبایی که درباره آن صحبت می‌کنیم، منوط به هماهنگی کامل کتابخانه با دیگر اجزای دکوراسیون داخلی شما و همچنین رعایت نکاتی خواهد بود که در اینجا قصد داریم آن‌ها را شرح دهیم:

جنس بدنه

کلاسیک‌ترین تصویری که از کتابخانه‌ها داریم، کتابخانه‌های چوبی هستند که البته امروزه کمتر با همان شمایل مورد استفاده قرار می‌گیرند. امروزه استفاده از چوب برای ساخت کتابخانه تنها زمانی انجام می‌گیرد که سبک طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان نیز کلاسیک باشد. در غیر این صورت، استفاده از شلف‌های چوبی (ساده یا سندبلاست شده) که به صورت ایستاده در کنار دیوار یا معلق برروی دیوار و به سبک مینیمال و مدرن طراحی می‌شوند، می‌تواند معقول باشد. بعد از چوب، انواع ورق‌های ام دی اف و‌‌های گلاس نیز می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای انتخاب جنس بدنه کتابخانه شما باشند. از آنجایی که کتاب‌ها وزن زیادی دارند، در انتخاب جنس بدنه دقت کافی به عمل آورید تا دوام کتابخانه شما نیز تضمین شود.

کتابخانه‌های فلزی مختلفی نیز وجود دارند که می‌توانند گزینه مناسبی باشند. انواع پروفیل‌های فلزی و ورق‌های گالوانیزه نیز امروزه در ساخت کتابخانه‌های خاص نقش دارند. حتی انواع مدرن‌تری از کتابخانه‌ها هستند که از ترکیب ورق‌های فلزی و صفحات چوب ساخته می‌شوند و معمولاً طراحی مینیمال و چشم نوازی هم دارند. البته استفاده از فلز برای ساخت کتابخانه بیشتر معطوف به کتابخانه‌های اداری و محیط‌های تجاری است؛ اما گاهی ممکن است آن‌ها را در مصارف خانگی نیز مشاهده کنیم.

رنگ

جنس بدنه کتابخانه شما، چه انواع ورق‌های ام دی اف باشد و چه چوب، می‌تواند رنگ‌های مختلفی داشته باشد. البته تنوع رنگ و طرح در ورق‌های آماده به دلیل روکش‌های متنوع موجود بسیار بیشتر از چوب است؛ اما چوب هم می‌تواند بسته به نظر و سلیقه شما تیره، روشن، نزدیک به قهوه‌ای یا دارای طیف سرخ باشد. همچنین بسته به سفارش افراد می‌توان کتابخانه چوبی سفید، مشکی یا هر رنگ دیگری نیز ساخت؛ اما دیگر طرح چوب در آن قابل رویت نخواهد بود. امروزه رنگ مورد علاقه افراد رنگ‌های خنثی مانند خاکستری، سفید، شیری، کرم، مشکی یا رنگ‌هایی شبیه به این هستند. اگر قرار نیست که کتابخانه را هم رنگ با دیگر اجزای دکوراسیون داخلی خود انتخاب کنید، می‌توانید یکی از این رنگ‌ها را برگزینید.

ابعاد

ابعاد کتابخانه‌ از دیگر نکاتی است که هنگام خرید آنلاین کتابخانه باید درباره آن دقت کافی به خرج دهید. کتابخانه شما باید در فضایی که برای آن انتخاب کرده‌اید به شکل متناسبی بگنجد و برای این کار شما باید ابعاد مورد نظر خود را از پیش مورد سنجش قرار داده باشید. اغلب کتابخانه‌ها از نظر ابعاد، یک استاندارد جهانی دارند و از این حیطه خارج نخواهند بود.

از نظر ارتفاع، کتابخانه‌های ایستاده حداکثر 190 سانتی‌متر ارتفاع دارند و کتابخانه‌های کوتاه یا دیواری بین 70 الی 130 سانتی‌متر طراحی می‌شوند. از نظر عرضی، معمولاً عرض کتابخانه‌ها هنگام ساخت کتابخانه متناسب با ارتفاع در نظر گرفته می‌شود؛ به طوری که وزن کتاب‌ها در طولانی مدت سبب قوس گرفتن قفسه‌ها نشود. ارتفاع و عمق هر قفسه نیز بر اساس استانداردهای چاپ کتاب تعیین می‌گردد. ارتفاع بین 20 الی 30 (گاهی بر اساس سفارش ممکن است تا 38 سانتی‌متر نیز باشد) و عمق بین 25 الی 30 سانتی‌متر خواهد بود.

حال که عمق و ارتفاع استاندارد کتابخانه را می‌دانید، باید ببینید که دقیقاً چه نوع کتابخانه‌ای و در چه ابعادی نیازی دارید. در گذشته کتابخانه‌ها به وسعت یک یا چند دیوار خانه بودند و حتی گاهی یک اتاق برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شد؛ اما رفته رفته با گذر زمان و روی کار آمدن تکنولوژی‌های مدرن، صفحات اینترنت و کتاب‌های الکترونیک و صوتی جای خود را با کتابخانه‌ها عوض کردند و از حجم کتابخانه‌ها کاسته شد. به همین خاطر، امروزه نیاز به کتابخانه‌های عظیم‌الجثه به ندرت احساس می‌شود و در عوض، کتابخانه‌های کوچک و شیک، جای آن‌ها را گرفته است.

وزن

وزن و استحکام دو عامل مهم در هنگام خرید آنلاین کتابخانه به شمار می‌روند. طراحان و مشتریان تمایل به کتابخانه هایی سبک دارند، اما این وزن کمتر باید به شکلی خلاقانه در ساختار، طراحی و اجرا به دست آمده باشد؛ در غیر اینصورت ممکن است به کم بودن استحکام تلقی شود.

عوامل موثر بر وزن نهایی کتابخانه عبارتند از: جنس بدنه، نحوه طراحی و نوع استحکامات مورد استفاده.سعی کنید در هنگام خرید کتابخانه پیرامون میزان وزن قابل تحمل در قفسه‌ها نیز اطلاعات کسب کنید. امروزه انواع مختلفی از سازه‌های فلزی سبک برای کاربری‌های عمومی، اداری و تجاری، روی کار آمده‌اند که می‌توانند جایگزین مناسبی برای کتابخانه‌های سنگین به شمار بیایند.

قیمت

در پایان مهم‌ترین نکته برای اغلب کسانی که می‌خواهند کتابخانه خرید کنند، قیمت آن است. اگر بخواهیم صادق باشیم، قیمت برای اغلب ما یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های انتخاب محصول است و البته در شرایط اقتصادی کنونی، طبیعتاً نباید جز این باشد. به همین خاطر مهم است که آنچه انتخاب می‌کنید، با قیمتی مناسب به دست شما برسد.

یکی از راهکارهای مهم خرید هر محصولی با بهترین قیمت، آن است که بتوانید از تولید کننده اصلی و بدون واسطه خرید کنید. برای این کار احتمالاً باید اهل جستجو در اینترنت و خرید اینترنتی باشید. برای بسیاری از افراد، خرید کتابخانه از اینترنت ممکن است کمی عجیب باشد؛ اما حقیقت این است که امروزه هر آنچه نیاز ماست، از طریق اینترنت قابل خریداری است. امروزه بسیاری از تولید کنندگان حرفه‌ای و مطرح کشور به این سو حرکت کرده‌اند و حتی شرکت‌های بزرگ فروش اینترنتی نیز کتابخانه را در فهرست محصولات خود جای داده‌اند. بنابراین خرید آنلاین کتابخانه به صورت مستقیم و بی‌واسطه از فروشگاه نومنزی می‌تواند بهترین راهکار برای دسترسی به قیمت مناسب و کیفیت عالی باشد.

انواع کتابخانه قابل سفارش در نومنزی

 

انواع مدل‌های کتابخانه

تا به اینجا نکات مهمی که هنگام خرید کتابخانه باید به آن توجه کنید را با شما در میان گذاشتیم. اما در اینجا قصد داریم کمی بیشتر وارد جزئیات شویم و شما را با انواع مدل‌های کتابخانه آشنا کنیم تا بر حسب نیاز خود بهترین گزینه را برگزینید. البته در ابتدا باید بگوییم که مدل‌های مختلف کتابخانه در اینترنت به قدری گسترده است که شاید نتوان تمامی آن‌ها را در یک مطلب جای داد. با در نظر گرفتن این نکته، به معرفی برخی از مدل‌های موجود می پردازیم

کتابخانه ایستاده

کتابخانه‌های ایستاده رایج‌ترین نوع کتابخانه هستند که مدل‌های بی‌شماری از آن‌ها را می‌توان در اینترنت و ژورنال‌های بین‌المللی جستجو کرد. این نوع کتابخانه‌ها معمولاً در محیط‌های خانگی و اداری به وفور دیده می‌شوند و می‌توانند شامل قفسه‌های متعدد، ویترین‌های شیشه‌ای، کمدها و کشوهای دراور باشند.

کتابخانه‌های ایستاده معمولاً در کنار دیوار یا روی زمین قرار می‌گیرند و می‌توانند کوتاه یا بلند باشند. انواع کوتاه آن عموماً بین 70 الی 130 سانتی‌متر و انواع بلند آن حداکثر تا 190 سانتی‌متر ارتفاع دارند. این ابعاد استاندارد سقف‌های ساختمانی و حداکثر ارتفاعی است که یک فرد بالغ می‌تواند به آن دسترسی داشته باشد. کتابخانه‌های ایستاده می‌توانند در هر قسمت از خانه از جمله سالن پذیرایی، اتاق خواب، اتاق نشیمن، اتاق مطالعه، فضای خالی زیر پله‌های داخلی ساختمان و…قرار بگیرند. همچنین این مدل از کتابخانه رایج‌ترین نوع برای استفاده در ادارات و مراکز رسمی است.

کتابخانه ایستاده از نوع چوبی کلاسیک

 

کتابخانه درختی

کتابخانه‌های درختی نوعی از کتابخانه‌ها هستند که از یک بدنه اصلی یا پس زمینه و چندین صفحه که مانند شاخه به دو سو حرکت کرده‌اند، تشکیل می‌شود. هر صفحه در این مدل‌، بستری برای چیدن کتاب‌ است و معمولاً به خاطر مایل بودن صفحات، کتاب‌ها نیز به شکل کج بر روی آن قرار می‌گیرند. چنین کتابخانه‌هایی علاوه بر زیبایی و مدرن بودن، جای زیادی هم برای قرار دادن کتاب ایجاد می‌کنند؛ به همین خاطر یکی از گزینه‌های مطلوب برای سالن پذیرایی به شمار می‌روند.

در طراحی کتابخانه‌های درختی، معمولاً زیبایی بیشتر از انواع ایستاده آن مد نظر قرار می‌گیرد؛ به همین دلیل است که طرح‌های خلاقانه بیشتری در این سبک وجود دارند. از چنین کتابخانه‌هایی معمولاً در محیط‌های اداری و رسمی استفاده نمی‌شود و استفاده از آن‌ها محدود به خانه، مطب‌ها و کافی‌شاپ‌هاست.

کتابخانه درختی

 

کتابخانه رومیزی

کتابخانه رومیزی به انواعی از کتابخانه گفته می‌شود که دارای ابعادی محدودتر بوده و برای قرارگیری بر روی میز تحریر یا میز کار طراحی می‌شوند. چنین کتابخانه‌هایی معمولاً ارتفاعی در حدود 30 الی 40 سانتی‌متر دارند و تعداد قفسه‌های آن‌ها نیز 3 الی 6 عدد خواهد بود. این کتابخانه‌ها تنها در محیط کار و مطالعه مورد استفاده قرار می‌گیرند و معمولاً کاربرد آن‌ها برای کتاب‌هایی است که افراد در حال مطالعه آن هستند، یا می‌خواهند همواره دم دست خود داشته باشند و یا جنبه تزئینی دارند.

این نوع کتابخانه‌ها بهترین گزینه برای ایجاد یک طراحی بخصوص در اتاق به شمار می‌آیند و بسته به سلیقه افراد می‌توانند محل قرارگیری اشیای مورد علاقه آن‌ها نیز باشند.بنابراین، برای خرید یا سفارش این کتابخانه، باید به رنگ و طرح‌های موجود دقت کنید تا در هماهنگی کامل با میز یا فضای داخلی اتاق شما باشد.

کتابخانه رومیزی

 

کتابخانه کنجی

یکی دیگر از انواع خلاقانه کتابخانه‌های مدرن که امروزه بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد، کتابخانه‌های کنجی یا کنج دیواری است. این نوع کتابخانه‌ها به گونه‌ای طراحی می‌شوند که مشابه تصویر زیر، در کنج‌ها قرار گرفته و از دو سو توانایی نگهداری کتاب و وسایل را داشته باشند. کتابخانه‌های کنجی می‌توانند هم به صورت ایستاده بر روی زمین قرار بگیرند و هم به صورت شلف بر روی دیوار نصب شوند.

از جمله دلایلی که این کتابخانه‌ها را مورد اقبال عمومی قرار داده، اهمیت کنج‌ها در ساختمان است. معمولاً این قسمت از خانه‌ها جایی هستند که کمترین ایده‌ها برای طراحی آن‌ها وجود دارد و قرار گیری یک کتابخانه تزئینی که بتواند کتاب یا وسایل دکوراتیو را بر روی خود نگاه دارد، می‌تواند بهترین ایده ممکن برای استفاده از کنج‌های خالی خانه باشد. البته همانطور که پیداست، این نوع از کتابخانه‌ها کمتر در ادارات مورد استفاده قرار می‌گیرند و اغلب آن‌ها را در سالن خانه و یا اتاق‌ها مشاهده می‌کنیم. همچنین این سازه‌ها برای استفاده در کافه‌ها، کتابفروشی‌ها و اماکن نیمه عمومی مانند مطب‌ها نیز بسیار مناسب به نظر می‌رسند.

کتابخانه کنجی قابل طراحی برای ایستادن بر زمین یا نصب بر دیوا

 

کتابخانه چوبی دردار

اما در پایان می‌رسیم به محبوب‌ترین و قدیمی‌ترین نوع کتابخانه‌ها یعنی کتابخانه چوبی دردار که احتمالاً رایج‌ترین تصویر در ذهن همه افراد است. البته امروزه اغلب کتابخانه‌های دردار دارای درهایی شیشه‌ای هستند که محتوای درون آن‌ها همچنان دیده شود. اما بسته به سلیقه و خواست مشتری می‌توانند با درهایی چوبی نیز تولید شوند که این درها از ورود گرد و غبار به کتابخانه جلوگیری می‌کند. اغلب افراد کتابخوان حساسیت ویژه‌ای بر روی کتاب‌های خود دارند و برای نگهداری هر چه بهتر کتاب‌ها، تمام تلاش خود را می‌کنند. همچنین این افراد اغلب مایل نیستند که دیگران بدون اجازه آن‌ها به کتاب‌هایشان دسترسی داشته باشند، به همین خاطر کتابخانه دردار بهترین گزینه برای این افراد است.

این نکته را هم یادآوری می‌کنیم که منظور از کتابخانه چوبی دردار الزاماً کتابخانه‌ای از جنس چوب نیست؛ بلکه انواع کتابخانه‌های ام دی اف طرح چوب نیز می‌توانند در این زمره قرار بگیرند. حتی ممکن است پروفیل‌های فلزی طرح چوب را هم بتوان در این فهرست قرار داد. در هر صورت اصالت این کتابخانه‌ها به جنس چوبی بدنه آن‌هاست.

کتابخانه چوبی دردار

 

انواع مدل‌های کتابخانه در نومنزی

راهنمای خرید محصولات نومنزی

سوالات متداول

جمع بندی:

از آنجایی که خرید کتابخانه به صورت آنلاین برای بسیاری از افراد ممکن است کمی چالش‌برانگیز باشد، در این مطلب تلاش کردیم که نکات مهمی را درباره آن با شما به اشتراک بگذاریم. بخاطر داشته باشید که در نهایت، سلیقه و تصمیم شما تعیین کننده نوع، جنس، رنگ و دیگر موارد مهم درباره کتابخانه است. در مجموعه نومنزی علاوه بر کتابخانه‌های موجود در سایزها و طرح‌های مختلف، امکان سفارش ساخت در ابعاد و طرح‌های مورد نظر شما نیز وجود دارد.

ارسال پیام

دسته‌بندی محصولات
دسته‌بندی مطالب